Životné poistenie – Otázky a odpovede.

Prinášame Vám niekoľko z otázok ktoré si ľudia väčšinou kladú keď len začínajú zbierať informácie o všeobecnom životnom poistení – tzv. rizikovom, o formách kapitálového životného poistenia ako napr. kapitálotvorného a investičného, alebo kombinovaného životného poistenia.

Vieme že je nutné ponoriť do témy dlhšie aby ste pochopili tematiku životného poistenia bližšie, ale oplatí sa. Rozdiely medzi troma hlavnými druhmi životného poistenia sú podstatné, a pri nesprávnom výbere môžete prísť o strašne veľa peňazí, alebo ináč povedané máte možnosť tisíce EUR von oknom !!!

Takže začneme:

1., Prečo by som si mal/mala uzavrieť životné poistenie?

Pomocou kapitálového životného poistenia môžete dosiahnuť ochranu pred rizikami pre svoju rodinu a dobrú návratnosť investície. Pamätajte si odporúčania aby ste 10% svojich príjmov vždy investovali do svojej budúcnosti a zdravia, a týchto 10% sa potom pokúsili nahradiť alebo zvýšiť ďalším príjmom. Takto máte možnosť uzatvoriť si výhodnejšie kapitálové alebo investičné poistenie nie raz, ale i viackrát. Všetci sme na tom rovnako, že chceme všetko teraz, hneď, čo najrýchlejšie a najvýhodnejšie. Preto sa možno na prvý pohľad zdá byť výhoda životného poistenia pre zabezpečenia budúcnosti ako dlhodobý cieľ. Ale stačí keď porozmýšľate nad jedným, predstavte si že ku koncu svojej kariéry budete zarábať v horšom prípade do 1.000 Eur, v lepšom niekoľko tisíc Eur. A potom pride obdobie keď pracovať nechcete, nevládzete alebo nemôžete. Vláda iste zvýši dôchodkový vec na min. 70-80 rokov. Odborníci to odporúčajú vládam na celom svete, veď nie sú schopné financovať dôchodkový systém. Ale vy sa chcete rozhodnúť ísť do predčasného dôchodku skôr, alebo prestať pracovať skôr. V lepšom prípade padnete z mesačných napr. 2.000 Eur na 300-400 Eur. V horšom len na pár stoviek EUR. A to dúfajme že ste už splatili všetky pôžicky, úvery, hypotéky, záväzky. Ďalej predpokladajme že Váš zdravotný stav je vynikajúci, že nepotrebujete lekára, nemocnicu a pod. Platíte zvýšené náklady na energie, na základné živobytie a pod. Kto sa o Vás postará, veď Vám nezostane ani na základné potraviny. Nehovoriac o tom, keď bývate v meste, a všetky potraviny si musíte kupovať. Nič si nevypestujete. Budete na nule, alebo v mínuse !!! To preto že sa spoliehate na iného, na štát, na vlastnú rodinu a pod. Ale veď sa pozrime na reálnu situáciu, na Slovensku nie deti pomáhajú rodičom ale opačne. Čiže vo vyššom veku, ešte budete musieť vy pomáhať Vašim dospelým deťom, a vnukom !!! A to všetko z pár stoviek EUR mesačne !!! A tu prichádza výhoda životného poistenia

2., Čo je životné poistenie?

Kapitálové a investičné životné poistenie slúži na zabezpečenie rizika smrti, alebo je výhodou v prípade dožitia sa. Poistený platí mesačné príspevky v priebehu dohodnutého obdobia v životnej poisťovni. Po dohodnutej dobe poistený obdrží platbu v hotovosti, ktorá prevyšuje sumu ktorá tam bola vložená. V prípade, že poistený zomrie počas trvania zmluvy, dostane zvýhodnená osoba fixnú čiastku. Garantovaná výška sumy ktorá bude vyplatená sa uvádza v poistnej zmluve, ako pre prípad smrti, tak i pre prípad dožitia. Pokiaľ je vývoj hospodárskej situácie poisťovne lepší, a vznikne prebytok – tieto sumy sa prerozdeľujú medzi poistených. Nie to však garantované. Vyplatená suma sa preto skladá z garantovanej poistnej sumy, a týchto prebytkov. Znamená to toľko že keď sa napríklad dožijete konca poistnej zmluve, čo je cieľom asi každého poisteného, poisťovňa Vám vyplatí sumu. Nech je to 10-20-30 alebo 50.000 Eur. Potom nasleduje ťažké rozhodnutie – na čo minúť danú sumu. Pokiaľ ste mladí, môžete ich dať na bankový účet a nechať si vyplácať mesačnú dodatočnú sumu k Vašemu príjmu. V prípade koncovej sumy 50.000 Eur, takto môžete získať 500 alebo 600 Eur mesačne na ďalších 10-15 rokov, podľa toho či peniaze zaparkujete alebo ich necháte ďalej pracovať inými finančnými inštrumentmi. Peniaze si môžete uchovať všetky aj v zálohe pre prípad potreby. Je to už na Vás.

3. Môžem požiadať o prechodný odklad platenia príspevkov? 

Oslobodenie od platenia mesačných príspevkov na kratšiu dobu je možné v závislosti od poisťovne. Zmluva platí ďalej, a pokiaľ si tieto chýbajúce peniaze nedoplatíte, potom sa iba zníži Vaša konečná cieľová suma. O týchto možnostiach sa informujte u Vašej poisťovne, alebo Vášho poradcu.

4. Na čo si treba dať pozor pri zrušení životného poistenia.

Zrušenie životného poistenia by mala byť vždy až poslednou z možností. Tento krok je potrebné si starostlivo zvážiť v každom prípade. Cieľom životného poistenia je všeobecne budúcnosť. Produkty životných poisťovní sú všeobecne plánované a projektované na dlhšie doby – 20-30-50 rokov. Pokiaľ si chcete zrušiť životné poistenie na začiatku počas prvých 1 alebo 2 rokov, väčšinou stratíte vložené peniaze. Nie je v tom nič nenormálne, veď napríklad pri rizikovom životnom poistení, aj keď si ho platíte 40 rokov, ani na konci nedostanete nič. Takže skôr než nad zrušením porozmýšľajte nad zmenou splátok, znížením cieľovej sumy a pod. Životné poistenie sa vo všeobecnosti rušiť neoplatí. Pokiaľ ste citlivý na plynutie času a ceny okolo Vás, potom sa ani nenamáhajte. Produkty životných poistení, ich obsah, podmienky, ceny, náklady, mesačné platby, vlastnosti sa menia často. Vaša životná poistka uzatvorená pred X rokmi bude pravdepodobne nevýhodnejšia, ale s vyššími úrokmi ako tie ktoré sú na trhu teraz. Takže porovnávať v krátkych časových úsekoch sa neoplatí. Pokiaľ chcete zmeniť životnú poistku, radšej porozmýšľajte či si viete zmeniť v poisťovni typ poistenia a minimalizovať výšku mesačnej platby. Aby ste mali poistenie proti rizikám a kúpte si novú životnú poistku s lepšími podmienkami.

5., Všeobecné rady na záver.

Odborníci odporúčajú:
Pokiaľ ste si uzatvorili životné poistenie akéhokoľvek druhu – vydržať s ňou až do konca. 

Zdravý rozum odporúča:
Nad zmenou čisto rizikového životného poistenia na kapitálové však rozmýšľať treba! Nie je jedno či po 20 rokoch splácania dostanete 0 Eur alebo 20.000 Eur. Preto pokiaľ máte čisto rizikové životné poistenie, neváhajte a čím skôr si ho zmeňte na kapitálové. Alebo si ho aj môžete ponechať, keďže sú mesačné splátky sú nízke, ale keď chcete peniaze na konci, musíte si uzatvoriť kapitálové !!!

Ist hore na formular Kliknite sem pre podrobnosti

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Pokračujte na podobné príspevky nižšie:

Príspevok bol publikovaný v kategórii Životné Poistenie , označený značkami: . Do svojich obľúbených záložiek si môžete uložiť článok pomocou trvalého odkazu na stránku tu.

Komentáre nie sú povolené.