Kríza pokračuje, aký je stav životného poistenia?

Otázka: Stáva sa životné poistenie rizikovou investíciou v období krízy?

V celej západnej Európe sa považuje životné poistenie za najlepšiu a najbezpečnejšiu investíciu ako i jedinečnú možnosť zabezpečenia sa na budúcnosť. V krajinách ako Rakúsko a Nemecko počet uzatvorených životných poistiek presahuje oveľa počet obyvateľov, vrátane detí a dôchodcov. Znamená to nielen že každý obyvateľ má jedno životné poistenie, ale majú veľa z nich ich má viacej. V krajinách východnej Európy poznáme a vidíme len nemeckých dôchodcov ktorí si užívajú svoje dôchodky na plno a majú veľa peňazí. Vo svete sa takýto dobre finančne zabezpečení dôchodcovia púšťajú na cesty okolo sveta, realizujú si všetky sny na ktoré dovtedy nemali čas. Kupujú si nehnuteľnosti, alebo stavajú reštaurácie v turistických rajoch a ostrovoch.

Životné poistenie v kríze?Foto: Olivier Ezratty / CC BY 3.0
Životné poistenie v kríze?

Neznalý človek z našich krajín zaevidoval tieto fakty len ako potvrdenie toho že v západných krajinách sa zarabá lepšie. Nie je to však celkom pravda. V západných krajinách ľudia všeobecne veria menej štátu ako poskytovateľovi blahobytu pre starších ľudí a preto investujú už od skorého destva určitú časť svojich zárobkov do pomerne bezpečných investícií. A práve takouto investíciou bolo životné poistenie doteraz.

Kríza však mení všetko.

Už nie je produkt ktorý by sa dal nazvať bezpečným. Aj tie najbezpečnejšie produkty, za ktoré boli doteraz považované štátne dlhopisy majú problémy. A nehovoríme len riziku bankrotu štátov, ale hovoríme hlavne o probléme nízkych úrokov z bezpečných investícií. Pokiaľ človek investuje do tých najbezpečnejších investičných a finančných nástrojov, je veľmi veľká šanca že inflácia a náklady na správu investície spôsobia že výsledok bude mínusový, alebo že investor stráca na investícii.

Problém so životnými poisťovňami a životným poistením.

Hlavne kapitálovým je ten že ľudia si ho uzatvárajú preto lebo by chceli vidieť aspoň minimálny prírastok, alebo zisk z tejto dlhoročnej investície. A po novom sa budeme stále častejšie stretávať s fenoménom nižšej vyplatenej sumy na konci zmluvného obdobia ako je súčet vložených prostriedkov. Je to veľmi jednoduchá matematika, na druhej strane však poisťovne a sprostredkovateľov tento fakt neteší a ani o týchto možnostiach negatívneho výnosu neinformujú klientov.

A pokiaľ sa kríza prehĺbi, takéto prípady nebudú výnimkou ale pravidlom. Oficiálne sa hovorí o zisku z úročenia, o prerozdelení prebytkov poisťovní a dobrých výsledkoch, ale neplatí to stále. Pokiaľ je s ekonomikou a finančnými trhmi všetko v poriadku, platia tieto sľuby, ale momentálne sa blížime k problémom. Je úplne nepodstatné o akých percentách sa rozprávame, zistiť výsledok je jednoduché. Je to rozdiel medzi vloženou sumou a sumou ktorá nám je vyplatená. Problémom je že tieto čísla poistenci zistia až ku konci zmluvného obdobia.

Problémy na trhu.

A problémy ktoré sú na trhu momentálne sa prejavia až u novo uzatvorených zmlúv.

Pravdaže tieto informácie neplatia všeobecne, niektoré poisťovne sa pokúšajú klientom priniesť čo najviac zisku a to aj pridaním zo zvojich rezerv. Píšeme tu o možnej budúcnosti v prípade že sa ekonomika nezlepší. Poisťovne však majú veľa možností a iste ich využijú keďže pracujú s veľmi veľkými objemami financií.

Bezpečnosť investície vs. Zisk

Keď chceme zhodnotiť výhodnosť alebo nevýhodnosť investície do životného poistenia, potom je jednoznačne výhodné. Je to investícia do budúcnosti. Podstata je aby sme sa nenechali odrádzať aktuálnymi trendmi. Je to podobné ako s akciovými trhmi, pokiaľ investor podľahne aktuálnej panike na trhu, stráca. Kapitálové životné poistenia sú behom na dlhú trať, podstatné je rozmýšlať o tom ču bude v budúcnosti. A jedno je isté, ani jedna kríza doteraz netrvala tak dlho aby to životné poistenie neprežilo.

Jediné na čo si musíte dávať pozor je fakt že je to dlhodobá investícia a tým že si ho človek uzatvára práve v období krízy alebo hospodárskeho poklesu, musí dbať o to aby ho vedel platiť pravidelne počas celej doby trvania. A to i vtedy, kým sú výkyvy i na pracovnom trhu. Pokiaľ máte svoju prácu pomerne istú, tak si viete jednoducho vypočítať, koľko si viete mesačne dovoliť investovať do životného poistenie, nech je to 30-50-100 alebo tisíc Eur mesačne. A pravdaže, pokiaľ nastane tá najhoršia situácia – napríklad strata zamestnania, dlhodobá práceneschopnosť, vždy sa nájdu riešenia. Podstatné je však si tieto fakty a možné situácie overiť pred uzatváraním životného poistenia. Potom Vás nemôže po ceste životom stretnúť nič, čím by ste boli zaskočení.

A informácie o tom že pokiaľ si ho zrušíte predčasne, alebo požiadate o obdobie bez splácania, nemusíte sa báť. Skoro všetky veci na svete strácajú časom svoju hodnotu, alebo sú volatilné, čiže majú výkyvy v hodnote.

Istota je istota. Ja osobne by som bol rád, keby som sa dostal do tej situácie že moja jediná záchrana je zrušenie životného poistenia ktoré som platil dlhšie. Veď potom dostanem vyplatenú sumu, ktorá mi môže pomôcť prežiť na obdobie ďalších mesiacov alebo rokov.

Výsledok je jednoznačne pozitívny.

Človek, rodina, deti, manželské páry alebo ľudia vo voľnom vzťahu, či jednotlivci musia mať istotu a bezpečnosť ktorú im i v čo najťažších časoch poskytuje životné poistenie. Preto pokiaľ ho nemáte, neváhajte a uzatvorte si ho. Najlepšie je ho mať uzatvorené čo naskôr. Najhorší je totiž pocit stratených peňazí. Neviem či ste už mali ten pocit, že po X rokoch rozmýšľate, kde ste dali všetky tie peniaze čo ste zarobili. A možu to byť i desiatky a stovky tisícov Eur. Pokiaľ máte životné poistenie, potom viete, kde máte peniaze a viete že ste pred X rokmi spravili správne rozhodnutie !

Ist hore na formular Kliknite sem pre podrobnosti

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Pokračujte na podobné príspevky nižšie:

Príspevok bol publikovaný v kategórii Životné Poistenie , označený značkami: , , , . Do svojich obľúbených záložiek si môžete uložiť článok pomocou trvalého odkazu na stránku tu.

Komentáre nie sú povolené.